سیستم کنترل تردد

سیستم کنترل تردد

سیستم کنترل تردد

Access Control

سیستمهایcontrol Access یا همان کنترل تردد، جهت مدیریت ورود و خروج به ساختمان استفاده می‌شوند. این ساختمان می‌تواند یک اداره، فروشگاه، پارکینگ و یا بیمارستان باشد. بطور مثال سیستم محاسبه هزینه پارکینگ‌های عمومی که در هنگام ورود هر خودرو، یک کارت مغناطیسی به راننده تحویل داده می‌شود، نوعی از سیستم Access می‌باشد.

سیستم کنترل تردد

به منظور درک بهتر مطلب، بطور مثال توضیحات سیستم کنترل تردد مربوط به یک اداره، در زیر آمده است:

1-   بر اساس درخواست کارفرما، تعداد نامحدودی دستگاه کارتخوان جهت کنترل ورود اعضاء به قسمت‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود، ‌که می‌توان تعداد نامحدودی کارت را بر‌روی آنها تعریف کرد. هرکارت بنا به صلاحدید کارفرما می‌تواند امکان دسترسی به یک یا چند فضای ساختمان را داشته باشد.به طور مثال می‌توان تنظیمات مربوطه را به نحوی انجام داد تا فرد نگهبان بتواند به همه فضاهای ساختمان دسترسی داشته باشد.

2-   یک مانیتور مرکزی در قسمت نگهبانی ساختمان، جهت ‌‌کنترل سیستم Access در نظر گرفته می‌شود.‌این مانیتور می‌تواند جهت تعریف یا حذف کارت‌ها و همچنین جهت بررسی اطلاعات مربوط به استفاده هر کارت را در اختیار شما قرار دهد.

3-   دسترسی به اطلاعات هر کارت می‌تواند با جستجوی نام صاحب آن در مانیتور نگهبانی انجام شود ویا می‌توانید ثبت کارت‌ها را بر اساس شماره پرسنلی هر فرد و یا هر نوع نام‌گذاری دیگر که صلاح بدانید،‌انجام دهید.

بطور مثال اگر می‌خواهید برای یک کارمند جدید،‌کارت تعریف کنید،‌کافی است از روی مانیتور وارد منوی تعریف کارت شوید و سپس یک عدد کارت خام را بر‌روی دستگاه کارتخوان مربوطه در قسمت نگهبانی بکشید و نام صاحب آن را ثبت کنید. سپس دسترسی‌های لازم را برای ایشان فعال کنید.بطور مثال اگر این کارمند در طبقه سوم مشغول به فعالیت است،‌دسترسی این طبقه را برایاو فعال کنید.‌حال ایشان می‌تواند با کشیدن کارت بر روی دستگاه کارتخوان طبقه سوم،‌قفل برقی درب را باز کرده و وارد طبقه شود.‌این در حالی است که اطلاعات مربوط به این عملیات در مانیتور نگهبانی ثبت و نگهداری می‌شود.

4-   با توجه به امکان نصب قفل برقی بر روی هر درب،‌می‌توانید یک دستگاه آرام بند بر روی درب نصب کنید تا به محض ورود و یا خروج فرد،‌درب به‌صورت خودکار بسته شود.بنابراین علیرغم وجود تردد زیاد در هر طبقه،‌‌همیشه درب آن بسته است و البته لازم نیست کسی دائماً مسئول باز کردن درب باشد، چرا که هر کارمند با کارتی که همراه خود دارد به سادگی این کار را انجام می‌دهد و همه اطلاعات ورود نیز ثبت می‌شود.

5-   تعریف اولیه کارت، تغییر نام کاربر و یا اختصاص دادن کارت به نفر جدید، حذف کارتی که مفقود شده است و یا جستجوی اطلاعات ثبت شده هر کارت، همگی به سادگی توسط فرد نگهبان قابل انجام است و نیازی به کارشناس شرکت ندارد.

6-   این سیستم می‌تواند به‌صورت مستقل و بدون وجود BMS نصب گردد. چنانچه این قابلیت بر روی سیستم BMS ارائه شود، امکان هماهنگی آن‌ها جهت کنترل سیستم امنیتی و یا فعال و غیر‌فعال کردن سناریوهای روشنایی و … نیز وجود خواهد داشت.

7-   در صورت نیاز می‌توان برای هر کارت ساعت کاری مجزا تعریف کرد. مثلاً ساعت کار مربوط به یک کارمند که هر روز از ساعت 7 صبح تا 14 در محل کار خود حضور دارد بر روی سیستم ثبت می شود و به لحاظ امنیتی، این کارت در خارج از این ساعت غیرفعال خواهد بود.