برودلینک و راه حلی برای هوشمندسازی

برودلینک و راه حلی برای هوشمندسازی

Broadlink Smart Home

برای هوشمندسازی یک خانه نیاز به تجهیزات و امکانات ويژه‌ایست. برای نمونه، اگر قصد داريد سیستم روشنایی خانه‌يی را هوشمند بسازيد، بايد از تجهیزاتی مانند کلید‌ها و لامپ‌های هوشمند، هاب و امکان دست‌رسی به اینترنت بهره برد. برای ارتباط دستگاه‌ها و کنترل آن‌ها، از هاب هوشمند یا کنترل‌کننده‌ی مرکزی استفاده می‌شود. برای کنترل و برنامه‌ريزی هاب و عمليات پايش از راه دور به کمک اينترنت بايد یک برنامه‌ی هوشمند روی گوشی يا تبلت نصب کرد.

سیستم هوشمند برودلینک

در راه حل هوشمندسازی سیستم روشنايی با اتکا به محصولات نستک (انواع کليدهای هوشمند) بايد از هابی استفاده کرد که بتواند از پروتکل ارتباط راديویی فراگير با فرکانس ۴۳۳ مگاهرتز پشتی‌بانی کند. یکی از مناسب‌ترين هاب‌های موجود در بازار ايران که از نظر کيفيت و هزينه می‌تواند در اين راه حل بگنجد، محصول شرکت برودلینک (Broadlink) است. اين يادداشت به معرفی هاب آر.ام.فور پرو (RM4 Pro) اختصاص دارد و به بهانه‌ی آن اندکی هم در باره‌ی شرکت برودلينک صحبت به ميان می‌آيد.

شرکت برودلینک يکی از شرکت‌های چينی تولید‌کننده‌ی تجهیزات خانه‌ی هوشمند است که پابه‌پای آخرین تکنولوژی‌های هوشمندسازی خانه فعالیت می‌کند. این شرکت با تمرکز بر ساخت انواع تجهيزات الکتریکی و الکترونيکی راه حل‌هایی برای هوشمندسازی خانه پيش‌نهاد کرده است. این شرکت با توليد تجهيزات پايه و محصولات جانبی به رکورد فروش بالايی دست يافته است و توانسته با تأمين قطعات و تجهيزات پايه وارد هم‌کاری با شرکت‌هایی مانند وایرپول، الکترولوکس، هانی‌ول و میتسوبیشی بشود. علاوه بر اين، محصولات اين شرکت قابلیت تعامل با مطرح‌ترين پلتفرم‌های دست‌يار مجازی و صوتی، يعنی الکسای آمازون، گوگل اسیستنت، سیری اپل و ایفت (IFTTT) سطح متفاوتی از راه حل هوشمندسازی را پيش روی کاربران می‌گذارد. به اين منظور، محصولات برودلینک مطابق با استانداردهای رايج طراحی شده و از شرکت‌های نام‌برده تأييديه‌ی رسمی دريافت کرده است.

هاب آر.ام.فور پرو نيز از جمله محصولات شرکت برودلینک است که تأییدیه‌های يادشده را دارد. این هاب نه تنها می‌تواند برای کنترل و برنامه‌ريزی سيستم‌های روشنايی، تهويه و امنيتی به کار برده شود، از قابلیت کنترل تلویزیون هوشمند، گیرنده‌ی دیجیتال، پخش دی‌وی‌دی و ساير لوازم خانگی برخوردار است. گفتنی‌ست که این هاب برای ارتباطات خود علاوه بر رابط راديويی فراگير با فرکانس‌های ۴۳۳ و ۳۱۵ مگاهرتز مجهز به امکانات ارتباطی وای‌فای، شبکه‌های نسل چهار و نسل پنج است. اين هاب می‌تواند با دستگاه‌های کنترل از راه دور راديويی  و مادون قرمز کار کند. کنترل‌کننده‌ی مادون قرمز می‌تواند یک مسافت خطی مستقيم تا برد ۱۵ متر را به خوبی پوشش دهد.

یکی دیگر از قابلیت های این هاب این است که می‌توان با توجه به عادت‌های زندگی و رفتارهای روزمره برای تجهیزات خانگی خود، برنامه‌ريزی زمانی کرد. مثلا، دستگاه تهویه هوا را می‌توان چنان تنظیم کرد که در زمان‌های مشخص به صورت منظم خاموش یا روشن شود. يا زمانی که کسی در خانه نیست، می‌توان از طریق موبایل و دست‌رسی به اينترنت وضعیت تجهیزات درون خانه را کنترل و پايش کرد. در مثالی ديگر، به کمک برنامه‌ی ایفت می‌توان واکنش متقابل حس‌گرهای را به طور هوشمندانه کنترل کرد. با اين قابلیت، می‌توان به صورت مشروط برنامه‌ريزی کرد که اگر برای مثال دما زياد شود، آن‌گاه تهویه هوای خنک روشن شود.

کاربردهای گوناگون هاب آر.ام.فور پرو.

برودلینک

این دستگاه با اتکا به خدمات شبکه‌ی ابری می‌تواند با محصول‌های برندهای مختلفی ارتباط برقرار و کدهای فرمان‌دهی را روزآمد کند. برخی از این برند‌ها شامل سونی، فیلیپس، ال جی، شارپ، پاناسونیک، توشیبا، بوش، زیمنس، سامسونگ، میتسوبیشی و اشنایدر هستند.

هاب آر.ام. فور پرو تنها یکی از محصولات هوشمند شرکت برودلینک است که در این مطلب به قابلیت‌های آن اشاره شد. این شرکت تولیدکننده‌ی تجهیزات هوشمند دیگری نیز مانند سوکت، آداپتور، پریز برق، حس‌گر و …  هست که می‌توان از آن‌ها در پروژه‌ی هوشمند‌سازی خانه بهره برد. برای اطلاع بيش‌تر از جزئيات کاربرد و عمل‌کرد انواع محصولات برودلینک می‌توان به سايت آن به نشانی www.broadlink.com سر زد.